https://www.traditionrolex.com/43

Sigma 35 mm f/1.4 v testu | Fotograf Jiří Šebek
Testoval jsem: Excelentní Sigma 35 mm f/1.4

Testoval jsem: Excelentní Sigma 35 mm f/1.4

Pevný objektiv Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM nadchne majitele zrcadlovky s full-frame i APS-C čipem. Hlavní předností objektivu je bezesporu vysoká světelnost dosahující úctyhodných f/1.4, díky čemuž se stane nepostradatelným společníkem pro focení reportáží, portrétů i rodinných momentek.

Sigma 35 1.4

Ohnisko/ohnisko na APS-C čipu 35 mm / 52,5 mm
Min. světelnost f/1.4
Ostření HSM
Průměr filtru 67 mm, přední člen se neotáčí
Váha 665 g
Bajonet Canon, Nikon, Pentax, Sigma, Sony

Konstrukce objektivu

To, že se jedná o velmi kvalitní objektiv, poznáte na první pohled i dotek. Díky kovovému tělu a dokonalému mechanickému zpracování působí Sigma velmi bytelně, odolně a luxusně. O kvalitě využitého materiálu svědčí i hmotnost - objektiv totiž nepatří k nejlehčím. Potěší i obsah balení - objektiv se dodává včetně sluneční clony a pouzdra.

Sigma 35 příslušenstvíSluneční clona a pouzdro k objektivu

Rychlé ostření

Ultrasonické ostření HSM zajišťuje rychlou a přesnou reakci. Sigma nijak nezaostává za konkurencí.

Focení na f/1.4

Focení na tak nízkou clonu mě opravdu bavilo. Zároveň však vyžadovalo hodně obezřetnosti. Ideálním řešením je fotoaparát s dobrým autofokusem, který umí velmi přesně zaostřit. Bohužel musím říct, že Sigma k mému Canonu 5d Mark II zrovna nepasuje. Krajní body mají totiž slabší citlivost, navíc jejich rozmístění není ideální.

Fotografie na clonu 1,4 mají nádherný bokeh:

Sigma při cloně 1,4Foto na clonu 1,4

Vinětace na f/1.4

Při focení na clonu 1.4 Sigma, stejně jako většina světelných objektivů, hodně vinětuje. To však osobně považuji za pozitivum. Zejména portrétům dodá vinětace potřebný šmrnc. Při zaclonění nad 2.8 již vinětace mizí.

Kresba fotografie

Kresbu snímku vyfoceného objektivem Sigma jsem porovnával s objektivy Canon 17-40 f/4 L a Tamron 24-70 f/2.8 Di VC. Ačkoliv je Sigma pevný objektiv a lepší výsledek se dal předpokládat, výsledná kresba mě opravdu mile překvapila. Je totiž perfektní. To ostatně potvrzují i další testy na internetu, kde byla Sigma srovnávána s pevnou 35 od Canonu nebo Nikonu. Sigma je jednoznačně nejlepší.

Sigma 35 f/1.4 vs. Canon 17-40 vs. Tamron 24-70Testovací scéna

Aberace je u Sigmy na velmi nízké úrovni.

Kresba v rohu Sigma 35 f/1.4Kraj

Ve středu obrazu jsou rozdíly v kvalitě kresby nejmenší.

Kresba ve středu Sigma 35 f/1.4Střed

Oproti tomu v rohu je vidět jasný rozdíl v kvalitě kresby. Sigma jednoznačně kreslí nejlépe a ještě vykazuje jen nepatrné soudkovité zkreslení. U Canonu a Tamronu je to daň za zoom.

Kresba v rohu Sigma 35 f/1.4Roh

Hodí se Sigma na portréty či rodinné momentky?

Objektiv Sigma 35 se perfektně hodí na reportáže. Poradí si i s portréty a rodinnými momentkami? Ano, ale je potřeba být opatrný.

Při focení portrétů je potřeba dát pozor na zkreslení obličeje. Ohnisko 35 mm není na portréty zcela ideální. Při focení zblízka na toto ohnisko bývá obličej vypouklejší než ve skutečnosti. Z toho důvodu se pro focení portrétů používá spíš ohnisko 50 mm a delší.

Také je potřeba si ohlídat clonu a výslednou hloubku ostrosti. Při cloně 1.4 je hloubka ostrosti velmi malá. Většinou nepokryje ani celou hlavu od nosu po temeno. Malé děti chvíli neposedí, focení se tak stává náročným úkolem. Při jejich focení se mi často stávalo, že se kvůli pohybu dostaly mimo hloubku ostrosti. Řešení je jednoduché - fotit na vyšší clonu a nebo počkat, až děti vyrostou a zklidní se :-)

Chování Sigmy 35 f/1.4 v protisvětleChování Sigmy 35 f/1.4 v protisvětle

Pro full-frame i crop

Objektiv Sigma využijete na fotoaparátu s full-frame i APS-C čipem. V kombinaci s full-frame získáte perfektní reportážní objektiv s ohniskem 35 mm, který využijete i na momentky. Na APS-C čipu máte při ohnisku 52 mm ideální portrétní objektiv s výbornou světelností.

Sigma vs. konkurence

S klidným svědomím můžu říct, že Sigma 35 je prvním objektivem této značky, který předčí svou konkurenci. Co se obrazové kvality týče vyhrává mezi objektivy s ohniskem 35 mm. Zpracování, materiály i rychlost ostření se pohybují na stejné úrovni jako konkurence od Canonu nebo Nikonu.

Co se ceny týče, můžeme jásat. Zatímco Sigma stojí zhruba 20 tisíc Kč, za konkurenční objektivy se musí připlatit o 10 tisíc více. Nicméně nemusím zdůrazňovat, že ani jeden z objektivů není za hubičku.

Klady / zápory

  • Vynikající kresba
  • Minimální clona f/1.4
  • Cena oproti konkurenci
  • Kvalita zpracování
  • Rychlost ostření
  • Snad jen větší váha

Závěr recenze

Po otestování řadím Sigmu 35 do čela třídy pevných objektivů s ohniskem 35 mm. Za 20 tisíc získáte perfektní objektiv srovnatelný s dražší konkurencí. V některých parametrech nad ní navíc jasně vyniká.

Vzhledem k tomu, že před reportáží dávám přednost architektuře, je pro mě Sigma málo široká. Osobně bych spíš uvítal podobný objektiv s ohniskem 24 mm. Sigmu jsem si otestoval při focení rodinných momentek, které se vzhledem k neposedným dětem a cloně 1.4 povedly jen někdy. Děti se často dostaly kvůli pohybu mimo rovinu ostrosti.

I tak jsem si focení s tímto objektivem jednoznačně užil. Nyní v mé brašně Sigma nejspíš neskončí. Časem bych si ji však velmi rád pořídil, jelikož focení na clonu 1.4 mě transportovalo do jiného světa.

Za zapůjčení objektivu pro test děkuji společnosti Hama a Alza.cz, kde si také můžete objektiv Sigma 35/1.4 zakoupit.

03.07.2015 | Foto technika

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

  • Extrémně širokoúhlá Sigma 12-24 na Canonu 5D
    Extrémně širokoúhlá Sigma 12-24 na Canonu 5D

    Pro fotografa architektury není žádný objektiv dostatečně širokoúhlý. Já používám objektiv s ohniskem 17mm a i ten je málo široký. Rád jsem testoval objektiv s ohniskem 12mm...

  • Fujifilm X-E1 v testu
    Fujifilm X-E1 v testu

    Testoval jsem profesionální fotoaparát Fujifilm X-E1. Jedná se o kompakt s výměnnými objektivy, který vyniká odolným tělem z hořčíkové slitiny, velkým APS-C snímačem a propracovaným OLED hledáčkem.

  • Sony NEX-6 v testu
    Sony NEX-6 v testu

    Pokračuji v testování malých fotoaparátů. Cílem je najít ideální doplněk k velké DLSR. Tentokrát jsem vyzkoušel Sony NEX-6.

Z galerie



CZ EN

https://www.traditionrolex.com/43